Kobi Haberleri

KOSGEB ACİL DESTEK KREDİSİ YAPI KREDİ’DE 01.01.2010

KOSGEB ACİL DESTEK KREDİSİ YAPI KREDİ’DE

Yapı Kredi, KOSGEB’in açtığı 100bin KOBİ Destek Kredisi’nin yanı sıra KOSGEB Acil Destek Kredisi ve KOSGEB GAP Bölgesi Makina Teçhizat Desteği Kredisi ile küçük ve orta ölçekli işletmelere destek olmayı sürdürüyor.

Kuruluşundan bu yana esnaf ve sanatkarlara destek olmayı sürdüren Yapı Kredi, dört yıldır bu amaça çerçevesinde KOBİ’lere özel hizmet veriyor. KOBİ’lerin ilk tercihi olan kurum olarak, KOSGEB’in 2008 yılından itibaren açtığı tüm faiz destek programlarında yer alan Yapı Kredi, bugüne dek 4 binin üzerinde imalatçı KOBi, esnaf ve sanatkarlara yaklaşık 350 milyon TL’lik kredi kullandırdı. Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı Bölüm Başkanı Sami Uğur Ağılönü, “Bu yıl 100 bin KOBİ Destek Kredisi’nin yanı sıra KOSGEB Acil Destek Kredisi ve KOSGEB GAP Bölgesi Makina Teçhizat Desteği Kredisi ile KOBİ’lere destek olmayı sürdürüyoruz. Bu programlardan faydalanmak isteyen işletmelerin öncelikle KOBGEB’e üye olmaları gerekiyor. Daha sonra ise bankamıza gelerek başvurularını gerçekleştirebiliyorlar” dedi. KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı’nda KOBİ’lere ilk altı ay geri ödemesi 24 ay vadeli, aylık eşit taksitli geri ödeme imkanı sunduklarını dile getiren Sami Uğur Ağılönü, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kredi faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanıyor. 2009 yılında sel, su baskını, zelzele, yangın gibi doğal felaketlerden ve harp, genel grev, halk hareketler, terör ve benzeri durumlardan etkilenen, bunu da ilgili resmi makamlardan belgeleyen işletmeler bu krediden faydalanabiliyorlar. Azami kredi tutarı 100 bin TL. Ayrıca bu projelerden faydalanmak için imalatçı olma şartı aranmıyor.” KOSGEB GAP Bölgesi Makina Teçhizat Desteği Kredisi Programı’nın ise GAP Bölgesi kapsamına giren Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak illerindeki KOSGEB Veri Tabanına kaydı onaylı işletmeleri kapsadığını kaydeden Sami Uğur Ağılönü, program hakkında şu bilgileri verdi: “İşletmelere yatırım amacıyla satın alacakları makine-teçhizat için ilk altı ay geri ödemesiz 36 ay vadeli, aylık eşit taksitli kredi imkanı sunuyoruz. Kredi faizinin 3/4’ü KOSGEB tarafından, 1/4’ü işletme tarafından karşılanıyor. Azami kredi tutarı 300 bin TL. Bu krediden faydalanmak isteyen KOBİ’lerin en fazla 249 çalışanı olması gerekiyor.”

KOBİ’lere destek olacak bu programlarla işletmelerin rekabet gücünün artması, mevcut yapılarının daha iyi şartlarda devam ettirilmesi, üretim maliyetlerindeki finansman yüklerinin azaltılması, yeni yatırım, üretim ve istihdam oluşturulmasının amaçlandığını söyleyen sami Uğur Ağılönü, “Bu ndenele programlara olan ilginin oldukça yoğun olmasını bekliyoruz” diye konuştu. Her zaman müşteri odaklı çalışmayı ve müşteri memnuniyeti sağlamayı hedeflediklerinin de altını çizen Sami Uğur Ağılönü, Yapı Kredi’nin kısa bir süre önce hayata geçirdiği “Benim KOBi’m” paketleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Bankamız Benim KOBİ’m paketleri ile müşterilerimizin bankacılık ve bankacılık dışı işlemlerden avantajlı olarak yararlanılmasını, işlem maliyetlerini düşürmeyi ve ilişkimizin derinleşmesini amaçlıyoruz. Onlara kendilerini ayrıcalıklı hissettirecek hizmetler sunuyoruz. Bu paketleri çok cazip kılan yanlarından biri de pratikliği; KOBİ’lere ihtiyaç duyabilecekleri tüm ürün ve hizmetleri tek bir adımda toplu olarak verebiliyoruz. Fiyatları 109 TL, 159 TL ve 259 TL olan Standart, Altın ve Platin olmak üzere 3 çeşidi bulunan Benim KOBİ’m paketlerinin Aralık sonunda 50 bin KOBİ’ye ulaşmış olmasının hedefliyoruz.”